ToF – Tetralogia Fallota

Tetralogia Fallota to zespół wrodzonych wad serca, należących do grupy wad siniczych. Stanowi około 3-5% wszystkich wrodzonych wad serca i jest najczęstszą siniczą wadą serca w okresie poniemowlęcym.

U dziecka pojawią się cztery charakterystyczne zmiany chorobowe, które zaburzają pracę serca i powodują niedotlenienie krwi.


Są to:
* patologiczny otwór w przegrodzie międzykomorowej – nieprawidłowe połączenie pomiędzy prawą i lewą komorą serca;
* zwężenie ujścia tętnicy płucnej, która prowadzi krew z serca do płuc; serce musi pracować ze zdwojoną siłą, aby krew z serca wydostała się do naczyń płucnych;
* przerost mięśnia sercowego – ponieważ serce pracuje ze zwiększoną siłą;
* przemieszczenie aorty (czyli tętnicy głównej, prowadzącej krew z serca do całego ciała) – w tetralogii Fallota mówi się, że aorta „siedzi okrakiem” nad obydwoma komorami i otworem pomiędzy nimi.

Objawy:

Zespół czynników, które składają się na tetralogię Fallota, prowadzi do niedotlenienia całego organizmu i sinicy – dlatego właśnie o dotkniętych nią dzieciach mówi się, że są “niebieskie” – m.in. ich usta, język i paluszki są sine. Tetralogia Fallota umożliwia swobodny przepływ niedotlenionej krwi z prawej do lewej komory, aorty oraz krążenia systemowego. W wyniku tego w organizmie płynie krew uboga w tlen, a ten ulega niedotlenieniu (we krwi obwodowej gromadzi się hemoglobina z niskim poziomem tlenu). Innymi objawami tetralogii Fallota są:

* sinica – może pojawiać się w czasie karmienia, oddawania stolca i płaczu, jako że są one związane z wysiłkiem;
* duszność i łatwe męczenie się;
* niewymuszone przyjmowanie przez dziecko pozycji kucznej;
* palce pałeczkowate (opuszki palców są zaokrąglone) i wypukłe paznokcie,
napady anoksemiczne;
* zaburzenia świadomości;
* drgawki

Postępowanie w warunkach domowych:

W przypadku wystąpienia ataku anoksemicznego dziecko powinno kucnąć. Przyciągnij jego nóżki do klatki piersiowej i w tej pozycji przytul dziecko do siebie. Postaraj się uspokoić malca. Koniecznie niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem!

Leczenie:

Ponieważ tetralogia Fallota należy do grupy poważnych wad serca, nieleczona prowadzi do opóźnienia w rozwoju fizycznym dziecka. Dlatego ważne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. W przypadku tetralogii Fallota jest ono operacyjne. Całkowitą korekcję wady przeprowadza się w tzw. krążeniu pozaustrojowym, zazwyczaj w pierwszym roku życia.

Źródło: www.medonet.pl
Wikipedia

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Powiedz o nas swoim znajomym

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Nadzieja-Serc-251500835805161