Leczenie za granicą

Niektórzy rodzice dzieci urodzonych ze złożoną wadą serca, decydują się na leczenie za granicą. Jest to bardzo stresujące, gdyż każda podróż w nieznane, a w szczególności do obcego kraju, wyzwala w nas wiele emocji i obaw.
Poradnik ten został napisany przez rodzica, którego dziecko było leczone właśnie poza granicami naszego kraju.
Tak naprawdę największym zmartwieniem jest zdobycie wymaganych środków finansowych, niezbędnych do tego, aby operacja mogła się odbyć.
Poniżej przedstawię w skrócie sprawy, jakimi należy się zająć, aby przygotowania do wyjazdu przebiegły sprawnie i żeby o niczym ważnym nie zapomnieć.

1. Kwalifikacja. Konieczne jest uzyskanie kwalifikacji do zabiegu operacyjnego dziecka.
W tym celu należy przetłumaczyć na język angielski całą dokumentację medyczną dziecka, skopiować badania zapisane na nośnikach zewnętrznych (płyty CD, DVD, pendrive). Jeśli szpital, w którym chcecie Pastwo leczyć swoją pociechę poprosi o przesłanie kopii zapisu badań na płytach (listownie), należy pamiętać o zachowaniu oryginałów w domu. Często lekarzom wystarczy przesłanie plików za pośrednictwem poczty elektronicznej. W tym celu bardzo sprawdza się portal wetransfer.com, dysk internetowy Dropbox czy Dysk Google.

2. Środki finansowe. Jeśli otrzymali już Państwo pozytywną decyzję lekarza, odnośnie leczenia Państwa pociechy, należy zgromadzić środki na to leczenie.
Zalecam zapisanie dziecka do Fundacji, która umożliwi przeprowadzenie zbiórki pieniędzy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju. Założenie zbiórki za pośrednictwem portali crowdfundingowych nie cieszy się publicznym zaufaniem, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie Fundacji o wsparcie w tej kwestii.
Do założenia zbiórki potrzebne będzie przesłanie do Fundacji formularza zgłoszeniowego, kopii dokumentacji medycznej dziecka, oświadczenia o dochodach, opisania celu zbiórki i historii choroby naszego malucha, zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz publikację wizerunku dziecka czy na kontakt z mediami. Fundacja odeśle nam do podpisu porozumienie i założy zbiórkę na swojej stronie, udostępniając indywidualny numer rachunku, na który będą wpływały wpłaty od Darczyńców.

3. Procedura dokumentacyjna. Podczas zbierania pieniędzy (Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć, jakie są sprawdzone sposoby na pozyskanie środków, prosimy o kontakt mailowy. Chętnie podpowiemy), warto rozpocząć procedurę dokumentacyjną.
a. Z wyjazdem do ośrodka zdrowia położonego na terenie Unii Europejskiej, związane są następujące dokumenty: dowód osobisty dla dziecka lub paszport. Do tego celu należy zrobić dziecku zdjęcie w zakładzie fotograficznym, złożyć wniosek w Urzędzie Miasta lub Gminy, który musi być opatrzony podpisami obojga rodziców. Jeżeli drugi rodzic nie utrzymuje z nami kontaktu, a nie jesteśmy z nim w związku małżeńskim, to należy o taką zgodę wystąpić do Sądu Rejonowego, do Wydziału Rodzinnego, który ustanawia Kuratora. Cała procedura może potrwać nawet do trzech miesięcy. Jeśli jedno z rodziców ma ograniczone prawa rodzicielskie lub jest tych praw pozbawiony, w Urzędzie wystarczy przedłożyć Wyrok Sądu o tym fakcie informujący.
b. Jeżeli operacja ma odbyć się na terenie Stanów Zjednoczonych, niezbędne jest wyrobienie wizy. Należy więc przejść odpowiednią procedurę.

4. Ubezpieczenie zdrowotne oraz NNW. Na dalszym etapie przygotowywania się do wyjazdu, nie można zapomnieć o zawarciu polisy ubezpieczeniowej NNW oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Na terenie Unii Europejskiej obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne na koszt NFZ’u. Należy więc wyrobić kartę EKUZ
Na terenie USA takie ubezpieczenie nie obowiązuje, więc musimy ubezpieczyć się we własnym zakresie. W przypadku podróży bez względu na kierunek, warto wykupić ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

5. Walizki. Następnie przygotujmy dobrej jakości walizki, ponieważ te tańsze, z całą pewnością, nie wytrzymają transportu lotniczego. Nie warto stresować się tym, że nasza walizka uległa zniszczeniu na lotnisku, a my nie mamy w co zapakować ponownie naszych rzeczy.Zgodnie z nowymi przepisami, walizka powinna posiadać specjalny szyfrowy zamek, tzn.: posiadające system TSA

6. Dokumentacja szpitalna. Teraz nadchodzi czas na wypełnienie dokumentów rejestrujących pacjenta, nadesłanych przez szpital, w którym będzie operowane dziecko (taka procedura obowiązuje w przypadku wyjazdu do szpitala w Stanford). Dokumenty należy wydrukować, wypełnić, podpisać, zeskanować oraz odesłać mailem do pracownika administracyjnego szpitala.

7. Mieszkanie. Następnie musimy poszukać miejsca zamieszkania w mieście, w którym znajduje się ośrodek zdrowia. Tu może być pomocny Facebook, strona booking.com lub po prostu wieści rozpuszczone wśród naszych znajomych.
Jeśli Państwa dziecko będzie operowane w Stanford, to w niedalekiej odległości od szpitala jest wielu Amerykanów, którzy za rozsądną cenę wynajmują pokoje z łazienką i dostępem do kuchni, w swoich apartamentach.
Ponadto w dzień przyjęcia dziecka do szpitala, zazwyczaj można otrzymać pokój w Ronald McDonald House. Jest to Hotel dla rodziców dzieci leczonych w pobliskim szpitalu. Jest on współfinansowany przez Fundację McDonalds, a mieszkańcom pomagają tam wolontariusze.

8. Bilety lotnicze. Następnym krokiem, jaki trzeba wykonać jest zakup biletu lotniczego. Dobrze jest zakupić go dużo wcześniej, gdyż jest wtedy nie tylko gwarancja ceny, ale i miejsca.
Ogromnym ułatwieniem podczas podróżowania z małym i chorym dzieckiem, jest zamówienie bezpłatnej asysty na lotnisku. Trzeba ten fakt zgłosić podczas kupowania biletu. Asysta polega na tym, że na lotnisku podchodzi do nas pracownik danego portu lotniczego, prosi, aby dziecko usiadło na przyprowadzonym przez niego wózku inwalidzkim i zawozi dziecko do samego wejścia na pokład samolotu. Usługa ta jest bardzo wygodna, gdyż znacznie ułatwia przejście przez odprawę celną, a przede wszystkim dlatego, że omija się ogromną kolejkę do tejże odprawy.

9. Wiza. Na pewno po załatwieniu omówionych powyżej formalności, nadejdzie czas na wizytę w Konsulacie (jeśli podróżujemy do USA).
Na spotkanie z Konsulem należy stawić się z dzieckiem, chyba, że istnieją poważne powody ku temu, aby dziecko z nami tam nie mogło się pojawić.
Na wizytę w Konsulacie należy zabrać ze sobą paszporty wszystkich podróżujących, potwierdzenie wykonania przelewu za opłatę wizową, wydrukowany wniosek wizowy, zaświadczenie otrzymane z Fundacji, która finansuje leczenie, że operacja została opłacona. Podczas rozmowy z Konsulem należy podać powód naszego wyjazdu, szacowany czas pobytu oraz adres zamieszkania. Wiza medyczna jest wydawana na 10 lat, jednak nie gwarantuje to przekroczenia granicy już po stronie Stanów Zjednoczonych. Przy odprawie celnej, na lotnisku w USA, tamtejszy pracownik imigracyjny sam podejmuje decyzję czy i na jak długo zezwoli Państwu na przebywanie na terenie Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj jest to okres 6 miesięcy.

10. Środki na życie. Jest to niezwykle ważny element podczas pobytu za granicą. Warto zaopatrzyć się w walutową kartę płatniczą, która znacznie ułatwia robienie zakupów czy płacenie za żywność. Oczywiście posiadanie gotówki w niewielkiej kwocie jest również dobrym pomysłem, gdyż np. nie wszystkie taksówki przyjmują karty płatnicze, a poza tym czasami terminal płatniczy może odmówić posłuszeństwa. Życie, zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i w Stanach Zjednoczonych, nie należy do tanich. Dla przykładu w USA chleb czy litr mleka kosztują od 2,5 do 6 dolarów. Można powiedzieć, że większość produktów kosztuje tyle samo co w Polsce, jednak nie licząc w złotówkach, a w dolarach (np.: chleb w Polsce = 4 zł, chleb w USA = 4 dolary)

11. Ubrania. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest ilość zabieranych ze sobą rzecz. Dobrze jest upewnić się czy w miejscu Państwa zamieszkania będzie dostępna suszarka do ubrań. W USA jest to standard w każdym domu, apartamencie, motelu czy hotelu. W hotelu dla rodziców Ronald McDonald House (Stanford, USA), na każdym piętrze jest ich 8-10 sztuk.
Zatem nie warto zabierać ze sobą dwóch walizek ubrań, gdyż tak na prawdę można mieć se sobą 6-7 zestawów, które wrzucamy do pralki po 6 dniach i za dwie godziny wszystko jest czyste, suche, świeże i pachnące 🙂
Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania, sprawy, wątpliwości, to czekamy na Państwa maile: kontakt@nadziejaserc.pl. Służymy swoją wiedzą, doświadczeniem i pomocą.

Pomogliśmy? Jeśli tak, to poprosimy o wsparcie naszego Stowarzyszenia, abyśmy mogli się rozwijać i realizować zamierzone cele.

Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Powiedz o nas swoim znajomym

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Nadzieja-Serc-251500835805161